Železničáři

Když vypukla epidemie Coronaviru Covid-19 a byly zastaveny schůzky kroužků železničních modelářů, nechtěli jsme zastavit veškeré práce. Proto jsem doma pokračoval na jednom rozpracovaném projektu, na kterém děláme již od loňska, a to na výrobě elektrických napáječů lokomotiv energií a současně i digitálním signálem. Napáječ se jmenuje SPAX a je to konstrukce evropského klubu modulové železnice FREMO. V naší verzi umí sepnout externí houkačku, která signalizuje zkrat. Další informace o SPAXech najdete v dubnové kronice z našeho KŽM na webu: www.kzm-praha4.cz , kde najdete i další podrobnosti.

Pustili jsme se do výroby 20 SPAXů, potřebných pro naše KŽM. V tomto článku popíšeme tu poslední etapu, která probíhala letos. Od února 2020, kdy jsme dostali desky plošných spojů, jsme začali s jejich osazováním součástkami, které jsme předtím objednali u firmy GM Electronic.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Po etapě návrhu a výroby desky plošných spojů, která proběhla v minulém roce, začal můj kolega Zdeněk Valter osazovat postupně desky součástkami SMD, což jsou miniaturní odpory a kondenzátory, které se pájí na desku ze strany spojů. Potom osadil a připájel i svorkovnice. S touto prací Zdeněk skončil v polovině března. Potom přišla epidemie Coronaviru a tak jsem se toho chopil já a převezl rozpracované desky a součástky domů, abychom mohli pokračovat. Doma jsem začal postupně na desky pájet velké součástky s klasickými drátovými vývody, jako elektrolytické kondenzátory, výkonové polovodiče, atd., viz přiložené obrázky. Dále jsem se postaral i nákup materiálu na chladiče, což je hliníkový profil o rozměrech rozměrech 80 x 30 x 3 mm, který jsem sehnal v metrových tyčích. Ty jsem doma nařezal na požadované délky 75 mm na jeden chladič. Ještěže mám doma v dílně pilu, pomocí které to šlo řezat celkem rychle, viz přiložené obrázky. Zapilovat a ohranit plochy po řezu jsem musel již ručně pilníkem.

Následovat bude již jen finální montáž a vyzkoušení a oživení každé jedné desky. K tomu se do ní musí vložit čip s nahraným programem. Dá se říci, že jsme se Zdeňkem Valterem na výrobě SPAXů pracovali oba rovným dílem.


vedoucí lektor kroužku železničářů

DDM Praha 4 - Hobby centrum 4


Ing. Aleš Trdý